Gönderiliyor...
Saç Ekimi Ünitesi
Saç Ekimi Ünitesi

Saç Ekimi Nedir ?

Saç kaybı yaşamış kişilerin eski görünümüne kavuşmalarının çözüm yollarından bir tanesi saç ekimidir. Saç ekim işlemi, profesyonel bir kadro tarafından yapıldığında başarılı sonuçlar elde edilir.  Toplum içerisinde kıl nakli olarak da adlandırılır.

Tıbbi anlamda folekül transferidir. Saç ekimi ense bölgesindeki, göğüs bölgesindeki, sakal bölgesindeki ve pubik bölgesindeki kılların (folekül yapısı) alınarak vücuttaki diğer seyrek bölgelere aktarılabilir. Saç ekimi diğer uygulamalara nazaran özellikle doğal ve kalıcı olduğu için tercih edilmektedir. Günümüzde gelişmiş saç ekim yöntemleri bulunmaktadır. Ülkemizde mevcut yöntemler geliştirilerek dünya standartlarının üzerindedir.

Saç ekimi teknolojisi, parça doku aktarımından, parça deri aktarımından geniş ve büyük greftler yerine parça parça anlamına gelen foliküler ünite (FU) greftlerine bırakmıştır. Bu uygulama günümüzde doku alımını kapsayacak şekilde tek tek alım, tek tek ekim anlamında folikül unit extraction (FUE) gelişmiştir.
Saç naklinin başarısı, operasyonu gerçekleştiren ekibin deneyimine, kullanılan malzemelerin kalitesine bağlıdır. Bilinçli ve iyi organize olmuş bir ekip, iyi sonuçlar getirir.

FUT YÖNTEMİ NEDİR ?

Saç köklerinin iki kulak arasında ki ense bölgesinden şerit halinde alınarak doku parçalarına (foliküler ünitelerine) ayırma işlemidir. Bu doku parçalarına greft adını vermekteyiz.
Şerit halinde çıkartılan bölge özel cerrahi ipliklerle dikilerek kapatılır. Buradaki dikiş 15 gün sonra alınır. Bu kapatmada izin daha az kalmasını sağlamak için başın öne eğilmemesi sağlanır.  Bu da ensede oluşabilecek iz miktarını azaltır.

FUT yönteminde hazırlanan greftler 1’li, 2’li, 3’lü nadiren 4’lü ve 5’li saç kümecikleri içerirler. Bu gruplaşma zaten saçın doğal yapısında vardır ve kesinlikle bozulmamalıdır.

Greftlerin hazırlanması kadar onların korunması ve dikkatli bir şekilde tutularak yerleştirilmesi de ekimin başarısını etkileyen faktörlerdendir.Greftler dışarıda kaldıkları süre içinde canlılıklarını kaybetmemeleri için kesinlikle ıslak ve soğuk bir ortamda tutulmalıdır. Greftlerin mutlaka özel solüsyonlar içinde tutulması hakkında kesin bir bilimsel veri bulunmamaktadir.

Saç köklerinin korunması açısından köklerin kesinlikle kuru ortama maruz kalmamaları ve ekim sırasında uygulanan hassasiyet daha önemli olmaktadır.

FUE YÖNTEMİ NEDİR ?

Foliküler ünite Extraction Yöntemi (FUE)

Dünya’da ve Türkiye’de uygulanan son saç ekimi tekniği olan Folliculer Unit Ekstraksiyonu yani FUE, hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar elde etmeyi sağlayan bir saç ekimi tekniğidir.

FUE ile tüm saç ekimi girişimlerinde olduğu gibi saçlı bölgeden tek tek alınan canlı saç köklerinin saçsız olan bölgeye transferinin gerçekleştirilmesi işlemidir.
Saç köklerinin ense ya da vücudun başka bölgelerinden (göğüs, sırt gibi) 0.7-1 mm’lik çok ince özel iğnelerle tek tek alınması işlemidir. Diğer yöntemden en önemli farkı ense kısmında dikiş izinin oluşmaması ve iyileşmenin daha hızlı olmasıdır. özellikle verici alan esnekliğinin yetersiz olduğu kişilerde çözüm sağlayıcı bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mega Saç Ekimi
Saç ekiminde her geçen gün gelişen tıbbii ve teknolojik gelişmeleler sayesinde klasik yöntemlerden çok daha fazla sayıda saç kökü ekilebilmektedir. FUE yöntemiyle alınan kök hücrelerinin sayısı 3500 greftten (1 greft ortalama 2.5 saç teli) fazla olursa, bu yönteme “Mega Saç Ekimi” denir.
Büyük Vaka Saç Ekimi de denen bu yöntemde, tek seferde 4000 ila 7500 arası greft alınması mümkün olabilmektedir. Oysa Fut yönteminde ancak kümeler halinde greft alınabilmekte ve bu da sayı olarak 1000 greft ile 2000 grefte tekabül etmektedir.

Mega Saç Ekimi Uygulaması Nasıl Yapılır?
Mega Saç Ekimi yöntemi; her kişi için ayrı planlanır ve kişiye özel bir operasyondur. Ense bölgesinden tek seferde ortalama 4000 greft (kök) alınarak, saç açıklığı olan bölgeye nakledilir. Mega Saç Ekimlerinde saç köklerinin alındığı bölgede bir miktar iz kalabilir. Bu iz ancak kişi saçını sıfır ya da bir numara traş ettirdiğinde ve çok yakından bakıldığı zaman belli olur. Saç ekiminden sonra ikinci bir saç nakli yapılması planlanıyorsa 1 yıl sonra tekrarlanabilir

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir?

Modern dünyamızda erkeklerin en çok yaptırdığı estetik operasyonun başında saç ekimi gelmektedir. Artık günümüzde saçların kazınmadan, 0’a vurulmadan tıraşsız FUE dediğimiz saç ekimi operasyonu uygulanabilmektedir. Erkeklerin saç dökülmeleri öncelikle ön körfez dediğimiz bölgelerde açılmalarla başlar. Ön saç çizgisi kaybolur, daha sonra tepe bölgesinde yavaş yavaş açılma olup ön tarafla arka taraf buluşur ve tepe kısmı açılmaya başlar. Özellikle ön körfezlerin tepelerinin açık olduğu durumlarda saçların tamamını tıraş etmeye gerek duyulmamaktadır. Seyrelmenin olduğu, saçların aralarına rahatlıkla girilebilen durumlarda tıraş etmeden FUE saç ekimi yapılabilmektedir.
Özellikle ense bölgesindeki saçlarının yaklaşık 4 cm kadar uzun olan erkeklerde, birer parmaklık 2 şerit tıraş ederek uzun saçlarıyla tıraşlı bölgeyi kapatıp, hemen hemen 2-3 gün sonra kimsenin anlamayacağı kadar doğal, tıraş olmadan, saçlara kavuşulabilmesi mümkündür.

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Paris Saç Mezoterapisi yöntemi bir yandan saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olmakla beraber, var olan saçın dayanıklılığını artırmaktadır.
Bunun için belli periyodlarla saçlı deriye uygulanan Paris Saç Mezoterapisi’nde özel Mezoterapi İğnesi ve özel ilaç karışımları ile uygulama yapılmaktadır. Seansları haftalık, on beşer günlük ve aylık periyodlarla yapılır.
Amaca uygun olarak seçilen ilaç karışımları, bölgesel olarak küçük dozlarda özel iğneler ve özel bir teknikle cilt içine verilir. Derinin orta tabakasında bulunan kılcal damar uçlarına ulaşan ilaç süratle etkisini gösterir.
Bu yöntemin diğer klasik ilaç tedavilerine göre üstünlüğü; ilaçların küçük dozlarda bölgesel kullanılmasıdır. Yan etki riskinin önemsiz sayılabilecek kadar az olması ve sonuçlarının etkili olmasıdır.

Bölüm Doktorlarımız